تمام مطالب,  صدا

میکروفن چگونه کار می کند؟

میکروفن چگونه کار می کند؟

همانطور كه مي دانيم و در پست صدا چیست هم دیدیم. صدا انرژي صوتي از نوع انرژي مكانيكي است و با جرم، محيط الاستيك و نيرو سر و كار دارد. بنابراين حفظ و انتقال انرژي صوتي برای فاصله های طولانی امكان پذير نيست.

حتی اگر فرض كنيد انرژي صداي گفتگوي انسان به ميزان انرژي رعد و برق باشد. که تقریبا در حدود 130 دسی بل صدا تولید می کند. در آن صورت باز هم این صدا با این انرژی تنها محدوده کوتاهی را طی می کند. حال اگر بتوانیم اين انرژي صوتي به انرژي الكتريكي تبديل نماییم. آنگاه می توانیم تمام فرآیند ها و پردازش های ممکن بر روی سیگنال های الکتریکی را بر روی آن انجام دهیم.  براي مثال انرژي الكتريكي را مي توان به هر ميزان تقويت كرد و آن را به هر نقطه که بخواهیم چه نزدیک و چه دور ارسال نماییم.

مثلا با تبدیل صداي گوينده اي كه در جلوي میكروفون در یک استوديو نشسته است را می توانیم توسط فرستنده راديوئي به ساير نقاط دنیا و با کیفیت بسیار بالا  پخش نماییم. در ادامه مطلب میکروفن چگونه کار می کند باید گفت:

بطور کوتاه می توان گفت ميكروفون در واقع یک  مبدل الكتروآكوستيكي است.

 

 

مبدلهای الکتروآکوستیکی دستگاه هايي هستند كه تغييرات انرژي آكوستيكي را به انرژي الكتريكي تبديل مي كنند. دقیقا عكس اين مطلب نيز در مورد بلندگوها صادق است. میکروفن ها همان کاری را انجام می دهند که گوشهای انسان انجام می دهد.

می دانیم که تولید برق تقریبا همیشه از تبدیل انرژی مکانیکی  به انرژی الکتریکی استفاده می شود. که یکی از روش های آن استفاده از پدیده القای الکتریکی است که با تغییر دادن شار میدان مغناطیسی بین دو قطب یک آهنربا بوسیله یک سیم پیچ انرژی الکتریکی متناسب با نحوه تغییر شار مغناطیسی در سیم پیچ بوجود میاید. که فرکانس و دامنه انرژی الکتریکی تولید شده متناسب با نحوه حرکت و ارتعاش سیم پیچ است.

حال فرض کنید شخصي در موقع صحبت كردن يك صفحه نازک مثلا از جنس کاغذ را بطور كشيده در جلوي دهان خود قرار دهد. اکنون متناسب با دامنه و فركانس انرژي صوت، كاغذ به ارتعاش در مي آيد.  اگر سیم پیچ را به پشت این صفحه کاغذی بچسبانیم آنگاه با صدای انسان به ارتعاش در می آید و شار میدان مغناطیسی را تغییر می دهد و آنگاه شاهد تولید انرژی الکتریکی در سیم پیچ خواهیم بود. پس به این ترتیب می توانیم انرژی صوت را به انرژی الکتریکی تبدیل نماییم.

پس  در یک میکروفن ممبران آن یا همان صفحه رویی بر اثر صوت به ارتعاش در مي آيد. سپس با استفاده از پديده هاي فيزيكي مانند پديده هاي القاي الكتریکی، اثر پيزو الكتريك یا تغييرات ظرفيت خازن و تغييرات مقاومت، میکروفن انرژي آكوستيكي  را به انرژي الكتريكي تبديل مي كند.

 این شرحی بسیار ساده بود از نحوه کار میکروفن ها در پستهای دیگر به شرحی بسیار دقیق تر از آن می پردازیم. همچنین انواع میکروفن را نام برده و تفاوت هر کدام را بطور کامل شرح خواهیم داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *