میدان های صدا
تمام مطالب,  صدا

میدانهای صوتی

میدانهای صوتی

در دنیای آکوستیک میدانهای صوتی متفاوتی وجود دارد که عبارتند از:

 

  1. میدان آزاد (Field Free)
  2. میدان پخشا (Field diffused)
  3. میدان نزدیک (Field Near)
  4. میدان دور (Field Far)

 

در ادامه هر کدام از میدان های صوتی فوق را شرح خواهیم داد.

    1. میدان صوتی آزاد

در میدان صوتی آزاد امواج منتشر شده از شی به صورت کروی در امتداد شعاع کره حرکت کرده و متوقف نمی شوند. در میدان صوتی آزاد اموج بدون هیچ بازتاب، انحراف و شکست به صورت مستقیم از منبع صوتی دور می شوند. در میدان آزاد شدت صوت از قانون عکس مجذور تبعیت می نماید بطوریکه به ازای دو برابر شدن فاصله از منبع شدت صوت به اندازه 6 دسی بل کاهش می یابد. برای اینکه این مطلب بهتر درک شود بهتر است که منبع صوت در میدان صوتی را همچون یک نقطه در مرکز یک کره فرض نماییم. اگر شعاع این کره را r بنامیم مساحت آن برابر می شود با  حال اگر قدرت منبع را W در نظر بگیرم شدت صدا I در میدان صوتی آزاد برابر می شود با:

 

همانطور که مشاهده می کنیم شدت صوت با نسبت مربع شعاع کاهش می یابد. این موضوع را قانون عکس مجذور می نامیم. به عبارت دیگر شدت متناسب با    می باشد.

میدان صوتی آزاد در اتاق صامت برقرار است که نام لاتین آن “Anechoic Chamber” می باشد.

      

      2. میدان صوتی پخشا

در نقطه مقابل میدان صوتی آزاد میدان صوتی پخشا قرار دارد. در این نوع از میدان صوتی بازتاب ها و شکست های صدا بسیار زیاد است و در اتاق هایی که به منظور میدان صوتی پخشا طراحی می شود زاویه دیوارها و سطوح طوری محاسبه می شود که بیشترین مقدار بازتاب و شکست در صدا بوجود آید و نباید هیچ کدام از دیوارها با هم موازی باشند. بطور مثال در یک اتاق پخشا یا اتاق واخنشی که نام لاتین آن Reverberation Room  می باشد. زمان پس آوایی یا زمان واخنش می تواند از 5 ثانیه نیز فراتر رود. 

 

      3. میدان صوتی نزدیک

میدان صوتی نزدیک برای یک منبع صدا در هر فرکانس فاصله ای است به اندازه یک طول موج از منبع در آن فرکانس بدین ترتیب میدان صوتی نزدیک همواره در نزدیکی منبع برقرار است. در میدان صوتی تغییر فشار غیر خطی است. در این منطقه که میدان نزدیک نامیده می شود با دو برابر شدن فاصله از منبع سطح صوت بجای ۶ دسی بل به اندازه ۱۲ دسی بل کاهش می یابد. عبارت میدان صوتی نزدیک را نباید با عبارت Close Field که در مانیتورینگ استودیو بکار می رود یکی دانست. در شکل زیر محدوده میدان صوتی نزدیک را مشاهده می نماییم.

 

    4. میدان صوتی دور

میدان صوتی دور از فاصله ای به اندازه دو طول موج از منبع صوتی شروع می شود و تا بینهایت ادامه دارد (همانطور که در شکل بالا می بینیم) در میدان صوتی دور هر چه از منبع فاصله بگیریم تا جایی که منبع بصورت نقطه ای فرض شود در چنین فاصله ای می توان امواج کروی منبع را بصورت امواج تخت فرض نمود. همانطور که در شکل زیر می بینیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *