تمام مطالب,  صدا

صدا چیست؟

صدا چیست؟

صدا یا صوت یک موج فیزیکی یا ارتعاشی مکانیکی است که انتشارش تنها در محیط مادی امکان پذیر است. یا به عبارت دیگر برای تعریف صدا چیست؟ بهتر است بگوییم صدا تغییرات فشار در یک محیط کشسان است. صدا نوعی انرژی است که این انرژی در اثر ارتعاشات مولکولهای محیطی بوجود می آید.

 

صدا چگونه تولید می شود

 

زمانی که یک شی در اثر حرکت خود به مولکول های محیطی که آن را احاطه کرده است ضربه وارد می نماید.

 

     محیط می تواند گاز (مانند هوا)، مایع (مانند آب) یا یک جسم جامد(مانند دیوار) باشد

 

مولکول های محیط در اثر این ضربه به ارتعاش واداشته می شوند. این ارتعاشات سبب ایجاد یک سری تراکم و انبساط می شود که به صورت طولی از منبع به خارج منتشر می گردند. در واقع مولکولها حرکت نمی کنند بلکه در جای خود جلو و عقب می روند.

در اثر این ارتعاش فشار هوا بصورت تناوبی بیشتر و کمتر از فشار معمول اتمسفر می شود. بدین ترتیب مناطقی پرفشار یا متراکم می شوند. مناطقی نیز کم فشار یا منبسط می شوند. با هر تراکم یک تپ صدا یا موج صوتی بوجود می آید به عبارت دیگر صدا تولید می شود. با ادامه این روند ارتعاش ایجاد شده از یک نقطه به نقطه های کناری رسیده و صدا یا صوت منتقل می شود.

اطلاعات دامنه موج صوتی ایجاد شده توسط فشار ناحیه متراکم نشان داده می شود. هر چه میزان فشار ناحیه متراکم بیشتر باشد دامنه موج ایجاد شده بیشتر می شود. به اصطلاح صدای بلندتر تولید می شود. مانند صدای مهیب یک انفجار.

حال هرچه تراکم با ظرافت بیشتری همراه باشد صدای گوش نواز تری تولید می شود. مانند ارتعاش تارهای صوتی حنجره یک انسان خوش صدا. اگر تراکم ها و انبساط ها با نظم و ریتم تولید شوند. درست همان کاری را که یک ساز انجام می دهد صدای ایجاد شده موسیقایی خواهد بود و می تواند یک موسیقی بی نظیر باشد. 

 

 فرآیند تولید صدا یا صوت در شکل زیر مشاهده می نمایید:

 

 

2 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *