soundsys.ir
تمام مطالب,  صدا,  گفتار

صدای انسان

صدای انسان

فرآیند تولید صدای انسان دارای پیچیدگی های بسیار منحصر بفردی می باشد. در این فرآیند اندام های مختلفی نقش دارند که مهمترین آنها ریه می باشد. صداهایی که در هنگام دم تولید می شوند در مقایسه با بازدم بسیار محدود هستند. ریه ها منبع قدرت اولیه دمش سریع صدا از شش ها می باشند.

هوای پمپاژ شده از شش ها از حنجره عبور می کند. حنجره در گلوگاه عبور هوا قرار گرفته است و این موقعیت به خاطر آنست که حنجره وظیفه تولید صدا در بدن را دارد. حنجره خود از سه بخش تارهای صوتی، غضروف ها و ماهیچه ها تشکیل شده است.

تارهای صوتی دو پرده نازک هستند که روی حنجره همچون پلی در مسیر عبور هوا قرار گرفته اند و توسط ماهیچه ها کشیده می شوند. زمانیکه تارهای صوتی توسط ماهیچه ها کشیده می شوند شکافی را ایجاد می نمایند که در اثر پمپاژ هوا به ارتعاش در می آیند و شروع به باز و بسته شدن می نمایند. شکل موج تولید شده در اثر این ارتعاشات تقریبا مثلثی شکل می باشند.

صدای تولید شده همان واکه ها می باشند که گفتار را تشکیل می دهند و یا در زمان آواز خواندن همان نت های آوازی با ماندگاری بالا می باشند. کشش تارهای صوتی توسط ماهیچه ها کنترل می شوند. بسامد پایه در صدای انسان توسط همین ماهیچه ها تعیین می شوند و در محدوده تقریبی دو هنگام قابل تولید هستند. بسامد مرکزی نیز با اندازه تارهای صوتی تعیین می شوند و از آنجا که اندازه تارهای صوتی در مردها بلندتر است صدای مردها توپرتر می باشد.

چون در افراد مختلف طول تارها متفاوت است به همین دلیل خواننده ها به گروه های صدایی مختلف تقسیم می شوند.

اعضای دیگر در تولید صدای انسان شامل دهان، بینی، زبان، کام، گونه و لب‌ها می باشند. صدای تولید شده از حنجره توسط این اعضا فیلتر می‌شوند و وضوح و شفافیت آن افزایش می یابد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *