آکوستیک,  تمام مطالب,  روان آکوستیک

درک صدا

 

درک صدا

 

مطالعه ساختار گوش انسان و نحوه درک صدا توسط انسان یک مطالعه روان شناختی و فیزیولوژیکی است.

 

*علم جامعی که به ادراک انسان از صوت یا صدا می پردازد روان آکوستیک نام دارد*

 

  روان آکوستیک(Psycho acoustic):

 

روان آکوستیک علم جامعی است که به بررسی ساختار گوش، مسیر های عبور صدا و ادراک صدا می پردازد. روان آکوستیک به تمامی جنبه های درک صدا توسط انسان در حوزه مهندسی صدا می پردازد. و نقش آن در طراحی کدهای ادراکی نظیر MP3 و WMA آشکار است. در آکوستیک معماری بیان چگونگی تفسیر میدان صوتی یک اتاق یا یک فضا توسط شنونده برمبنای اصول روان آکوستیک امکان پذیر بوده و اهمیت بالایی دارد.

 

در ادامه به بررسی چند قابلیت بی نظیر گوش انسان در درک صدا می پردازیم.

 

      گوش انسان:

 

گوش انسان سیستمی بسیار پیچیده، دقیق و حساس برای درک صدا دارد. دریافتی که ما با گوشمان از صدا داریم را نمی توان حتی با ترکیبی از بهترین میکروفن ها در بهترین شرایط آزمایشگاهی بدست آورد. سرعت فهم گوش انسان برای درک صدا بسیار بالاست به نحوی که حتی اعوجاج های بسیار کم را می تواند تشخیص دهد. و محدوده پویایی “Dynamic Range” وسیعی را در فاصله های اکتاوی گسترده می پذیرد. همچنین گوش انسان زمانی که ما در حال شنیدن چندین صدای متفاوت هستیم توانایی تفکیک  بالایی دارد و می تواند بر روی یک صدا از بین چندین صدا متمرکز شود.

هنگامی که در یک  کنسرت در حال شنیدن صدای چندین ساز متفاوت هستیم گوش می تواند روی صدای هر کدام از سازها متمرکز شود و صدای هر ساز را به نحو منحصر بفردی درک نماید. بطور مثال ابتدا روی صدای کمانچه تمرکز می کنیم حالا توجه خود را به صدای تار معطوف می کنیم و یا صدای نی و به همین ترتیب. زمانی که این صدا ها با هم وارد گوش ما می شوند با هم ترکیب می شوند و این عصب گوش انسان است که به جداسازی آنها از یکدیگر می پردازد. نکته قابل توجه دیگر این است که گوش انسان با تمرین آزموده تر می شود و صداهای فرعی مختلف را از صدای اصلی میتواند تشخیص دهد. 

 

 

 

یک دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *