آکوستیک,  تمام مطالب

صوت شناسی یا علم آکوستیک

 

 صوت شناسی یا علم آکوستیک

صوت شناسی یا علم آکوستیک شاخه ای از علم آکوستیک است که به تحلیل صوت می پردازد و در مورد رفتار صوت در ساختارهای متفاوت تحقیق می کند و به بحث در خصوص موضوعاتی می پردازد که می توان گفت همه ما هر لحظه با آن سروکار داریم.

 

بررسی رفتار موج

یک موج صدا در فضای آزاد به صورت کروی در امتداد شعاع کره حرکت می کند و در فضای آزاد منحرف و یا منعکس نمی شود اما صوت در یک فضای بسته می تواند دارای مولفه های بازتاب شده از سطوح بسیار زیادی باشد البته دمای هوا نیز می تواند بر رفتار صوت تاثیر بگذارد بنابر این تحلیل رفتار موج صوتی در فضاهای بسته بسیار پیچیده است که البته علم آکوستیک به آن می پردازد.

شاید بتوان گفت ساده ترین و دقیق ترین راه تحلیل آکوستیکی صوت در علم آکوستیک یا صوت شناسی بررسی رفتارهای موج صوتی در فضای آزاد یا Free Field می باشد زیرا هم رفتار صوت قابل پیش بینی است هم می توان قابلبت اموج صدا را در این شرایط بدون اغتشاش بررسی کرد برای اشنایی بهتر با این علم بهتر است شرحی جزیی از چند پارامتر علم آکوستیک که در همه محیط ها وجود دارند ارائه دهیم.

بهتر است با ذکر یک مثال ساده به شرح ملموس تری از علم آکوستیک بپردازیم. همین الان که شما در حال خواندن این مطلب هستید، در یک مکان سربسته مانند منزل، محل کار و یا خودرو هستید یا اینکه در محیط روباز مثل خیابان و یا پارک هستید. در هر کدام از این محیط ها صداهایی از اطراف به گوش شما می رسد که می توانند خواسته و یا نا خواسته باشند. مثلا صدای نوفه یا نویز یک صدای ناخواسته است و صدای موسیقی که بطور فرض الان در حال شنیدن هستید یک صدای خواسته است. در حالت کلی می توان گفت علم آکوستیک به بحث در خصوص حذف صداهای ناخواسته و افزایش کیفیت صداهای خواسته می پردازد.

 

 

در ادامه تعریف علم آکوستیک به شرح چند پارامتر مهم آکوستیکی خواهیم پرداخت:

1. نوفه زمینه                                        (Background Noise)
2. زمان واخنش                                  (Reverberation Time)
3. وضوح گفتار                                                          (Clarity)

 

نوفه زمینه

نوفه زمینه در علم آکوستیک در یک محیط عبارت است از تمامی صداهایی که برای ما به نوعی ناخواسته به گوش ما می رسند نوفه محسوب می شوند هستند مثل صدای فن های دستگاهها و تجهیزات مختلف، صدای موتور خودرو ها، صدای سیستم های تهویه یا هوارسان، صدای صحبت افراد در اتاق کناری، صدای همهمه موجود در ایستگاه مترو. علم آکوستیک به روشهای حذف و یا کاهش نوفه در محیط های مختلف می پردازد و همچنین به روشهای اندازه گیری شدت تراز صدای نوفه و یا توان نوفه در محیط های مختلف می پردازد.

زمان واخنش

یکی از پارامترهای مهم علم آکوستیک زمان واخنش می باشد که عبارت است مدت زمانی که طول می کشد تا در یک محیط صدا به اندازه 60 دسی بل افت نماید.

وضوح گفتار

همانطور که از عبارت وضوح بر می آید در علم آکوستیک قابلیت واضح شنیده شدن گفتار یک شخص در محیط وضوح گفتار نامیده می شود. که با شاخص تراگسیل گفتار یا Sound Transmission Index که به اختصار STI نامیده می شود و مقدار عددی در محدوده صفر و یک دارد که مقدار یک بهترین وضوح گفتار می باشد. کمیت دیگر برای تعیین وضوح گفتار C50 می باشد که در موسیقی از C80 استفاده می شود. که در پستی مجزا به تعریف کامل این دو خواهیم پرداخت.

2 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *